NERVOZITA U DĚTÍ A JEJICH RODIČŮMUDr. Eva Kettmannová

Nástup dětí do 1. třídy, na novou školu, do nového kolektivu představuje stresovou zátěž. A to i pro sebevědomé a v kolektivu úspěšné děti. Děti s úzkostnějším nastavením nebo špatnými předcházejícími zkušenostmi v kolektivu jsou na tom samozřejmě hůř. Děti svůj strach většinou neumí verbalizovat a když se stává neúnosným, často somatizují - objeví se fyzické potíže jako pobolívání bříška, průjmy nebo také bolesti v krku, pokašlávání a další potíže. Často pak zbytečně podstupují různé vyšetření a mylně je léčíme na poruchu imunity.

Nervozita a napětí začátkem září je patrná i v řadách mnohých rodičů, důvodem může být i obava, jestli to moje dítě „zapadne". Někdy jde i o konkrétní strach - jestli se náš prvňáček vůbec jednou naučí číst, když si pořád ještě hraje, nemá ponětí o čase a nedokáže obsedět v lavici nebo srovnávání - Anička od sousedů již ve 4 letech četla, náš Honzík se neumí ani podepsat. Další situace je spojená spíše neurčitou úzkostí a napětím, rodič sám úplně nerozumí, proč se to děje - tady příčinou bývají často vlastní špatné zkušenosti ze školních let (vyčlenění z kolektivu, ponižování ze strany učitelů...)

Jaký šetrný nenávykový prostředek může podpořit nebo harmonizovat neurovegetativní systém dítěte (případně i rodiče) ve výše uvedených situacích?

Možností je v současnosti víc, kromě Bachových esencí je již k dispozici Systém minerálních solí Dr. Schüsslera, který může lékárník použít bez nutnosti delší konzultace s pacientem a další výhodou je, že pokud příznaky svědčí pro dvě-tři různé soli, lze zvolit kombinaci a namíchat ji do nápoje. Soli lze totiž libovolně kombinovat.


Základní doporučení na zmírnění nervozity a psychického přetížení:

Schüsslerova sůl č. 7

Magnesium phosphoricum D6

                +

 

3x denně 2tbl

Schüsslerova sůl č. 5

Kalium phosphoricum D6

  

3x denně 2tbl

 


U dětí do 12 let se podává poloviční dávka. Denní dávku lze rozpustit v ½ l vody a popíjet po doušcích během dne. Do roztoku lze přidat i další soli podle konkrétních potíží, například pokud je dítě bledé a unavené, sůl č. 2 (viz níže).

Schüsslerovy minerální soli pro nervozní děti podle konstituce:

Bledé dítě, často unavené, mívá bolesti hlavy ve škole. Když je před zkouškou, potí se v noci: Schüsslerova sůl č. 2 Calcium phosphoricum D6.

Dítě, které lehce zrudne v obličeji, když je nervózní. Může mít i tiky nebo se zajíkávat: Schüsslerova sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6.

Nervózní, podrážděné dítě, lehce se unaví, potí se, hlavně na nohou. Časté nachlazení, špatné hojení ran: Schüsslerova sůl č. 11 Silicea D12.

Dávkování: 3x 2tbl denně, u dětí do 12 let poloviční dávka - 3x1tbl. Lze užívat dlouhodobě 6 - 8 týdnů nebo podle potřeby v zátěžových situacích 1 - 2 týdny.

U psychických potíží minerální soli výborně doplňují již zmíněné Bachovy esence. Na nervozitu, podrážděnost, strachy lze jednoduše zvolit Rescue Remedy, což je polykomponent. Pokud je v popředí konkrétní strach, volíme Mimulus, u neurčitých úzkostí Aspen, u úzkosti spojené s nedostatkem sebedůvěry přidáme Larch, v případě, že je v popředí problém s nerozhodností, Cerato.

Co když se u dítěte vlivem stresu z nástupu do školy objeví psychosomatické potíže? 

Opět můžeme zvolit výše uvedené základní doporučení, jelikož řeší skutečnou příčinu. Na delší konzultaci v lékárně sice není prostor, ale když matka žádá prostředek na vleklý suchý dráždivý kašel závislý na stresové zátěži (například přes víkend dítě nekašle, začne kašlat v neděli večer), lze doporučit Schüsslerovu sůl č. 7 Magnesium phosphoricum D6.

 

Zdroje:
1. Günther H. Heepen: Maxi-Quickfinder Schüssler-Salze, GU, 2011
2. Richard Kellenberger, Christine Kopsche, Friedrich Kopsche: Minerální soli Dr. Schüsslera- Brána k tělesnému a duševnímu zdraví, Fontána, 2018.


Pokud vás článek zaujal a chtěli byste se k tématu dovědět více nebo minerální soli již používáte a potřebujete zkonzultovat své dotazy, na podzim 2020 bude v Praze a Brně vést odborný seminář Günther H. Heepen německý lektor, odborník na Schüsslerovy minerální soli, autor více než 20 knih pro odborníky i veřejnost.

Více informací ZDE


 

INZERCE

Název léčivého přípravku: Magnesium phosphoricum/Kalium phosphoricum DHU D5 - D30, tablety. Složení: Magnesium phosphoricum/Kalium phosphoricum, monohydrát laktózy, bramborový škrob, magnesium-stearát. Dávkování: 3x2 tablety. Perorální podání. Upozornění: Uchovávejte mimo dohled a dosah dětí. Homeopatický léčivý přípravek bez schválených léčebných indikací. Biochemické tablety podle Dr. Schüsslera No. 7/No. 5. Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti. Používejte podle rady odborníka na homeopatii. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Držitel rozhodnutí o registraci: Deutsche Homöopathie-Union DHU -Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo.Výrobce: Schwabe Austria GmbH, Richard Strauss-Straße 13, 1230 Vídeň, Rakousko, Deutsche Homöopathie-Union DHU Arzneimittel GmbH & Co. KG, Ottostraße 24, 76227 Karlsruhe, Německo. Datum revize textu: 26.5.2020/29.8.2019. 

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Petit Drill Nové vinařství Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

NERVOZITA U DĚTÍ A JEJICH RODIČŮ SUCHÝ KAŠEL U DĚTÍ MUŽI SI ČASTO NEUVĚDOMUJÍ DŮLEŽITOST KOLAGENU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: KONEČNĚ ZÁŘÍ A RÝMA KOUKÁ Z TVÁŘÍ ZAJÍMALO NÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY II. MIGRÉNA NENÍ JEN BOLEST HLAVY. POHLÍDÁ JI APLIKACE PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE VITAMINY PRO TĚHOTNÉ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA UKÁZKA Z PORTÁLU EDUCOMM: ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER I S ROSTLINAMI CVIČÍ HORMONY TOP 5 ČLÁNKŮ SRPNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 9-2020 KNIŽNÍ NOVINKY NEZASTUPITELNÁ ROLE LÉKÁRNÍKA VE FARMAKOTERAPII PACIENTA NA SEZÓNU AKUTNÍCH RESPIRAČNÍCH INFEKCÍ JE TŘEBA SE PŘIPRAVIT SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY JE VŽDY NUTNÁ LOKÁLNÍ TERAPIE S ANALGETICKOU SLOŽKOU NA LÉČBU HEMOROIDÁLNÍHO ONEMOCNĚNÍ? PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE BOLEST V KRKU U DĚTÍ NEMOC MNOHA TVÁŘÍ BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM SOUTĚŽNÍ HRA ZPÁTKY DO ŠKOLY KOMPLETNÍ VÝSLEDKY PRŮZKUMU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020

RELAX

VIROVÁ NEBO BAKTERIÁLNÍ INFEKCE? NÁPLASTI DO KAŽDÉ RODINY VYHODNOCENÍ KOSMETICKÉ PÉČE SÉBIONEX KOŇSKÁ SÍLA V KLOUBNÍ VÝŽIVĚ CANVIT MOBILITA S JABLEČNOU PŘÍCHUTÍ INFORMAČNÍ PORTÁL NZIP ORGÁNY PODLE MĚSÍCŮ PRŮZKUM CHOVÁNÍ V DOBĚ KARANTÉNY LIDÉ NEROZPOZNÁVAJÍ PŘÍZNAKY DEHYDRATACE. ZA ÚNAVOU A BOLESTÍ HLAVY HLEDAJÍ JINÉ PŘÍČINY STRMÝ NÁRŮST V PRODEJI ANTIPSYCHOTIK, PŘEKVAPIVĚ NÍZKÝ U LÉKŮ NA ÚZKOST O NAŠEM PO VAŠEM: VOJTĚCH BERNATSKÝ UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz