PRŮJEM: nepříjemná záležitost, kterou je třeba rychle řešitPrůjem je nejčastější poruchou zažívání. Při průjmu je narušena funkce střeva, které místo vstřebávání tekutin a živin pracuje obráceně, tj. vylučuje tělní tekutiny a minerální látky do vnitřního prostoru střeva. Nerovnováhu mezi absorpcí a sekrecí se tělo snaží zvládnout mj. i zvýšenou střevní peristaltikou, čímž vzniká průjem. Za průjem můžeme označit 3 a více neformovaných až vodnatě řídkých stolic za den. Projevuje se překotným vyprázdněním a přetrvávajícím nutkáním. Setkal se s ním asi každý, nevyhýbá se malým dětem, ani dospělým jedincům. I když je akutní průjem nepříjemný, většinou netrvá dlouho, a navíc existují moderní a šetrné přípravky, pomocí kterých jej lze řešit.

Akutní průjem sám o sobě není onemocněním, je doprovodným projevem celé řady potíží trávicího ústrojí, často jde o symptom zánětu, například probíhá-li ve střevech infekce. Průjem je nejčastěji způsoben porušenou funkcí střevní sliznice při jejím osídlení patogeny nebo toxiny. Původci infekcí mohou být viry, bakterie nebo parazité.

Našimi střevy projde denně asi 7 až 10 litrů vody. Za normálního fyziologického stavu se téměř 90 % tekutin vstřebává. Když ale viry nebo bakterie překonají střevní mikroflóru a přilnou k buňkám střevní sliznice, otevřou si těsné spoje mezi buňkami a snaží se dostat dál do těla. Tělo se brání tím, že je začne vyplavovat. Průjem je vlastně obranný mechanismus našeho organismu proti patogenům. Při infekci se k průjmu přidá často bolest břicha, teplota a celková únava. 

Co bývá příčinou průjmu?

V zásadě rozlišujeme infekční nebo neinfekční příčiny průjmových stavů. Na cestách do exotických destinací se potkáváme s cestovatelským průjmem, kde roste riziko díky odlišným hygienickým podmínkám. Průjem je v těchto případech způsoben nejčastěji bakteriemi, které jsou v jídle a pití.

Neinfekční příčiny průjmu:

  • Zátěž nevhodnou stravou, dietní chyba, přemíra alkoholu
  • Léky - laxativa, antibiotika, cytostatika
  • Emoční průjem z psychických příčin

Infekční původci průjmu:

VIRY

- Nejčastější příčina akutních průjmů u dětí

- Rotaviry, adenoviry, noroviry

BAKTERIE

- Escherichia coli (nejčastější u cestovatelských průjmů)

- Campylobacter (nejčastější původce v ČR, syrová a nedostatečně tepelně zpracovaná drůbež)

- Salmonela (syrová vejce, syrová drůbež)

- Bakterie způsobující enterotoxikózy (otravy z potravin) - Staphylococcus aureus, Bacillus cereus

PARAZITÉ

- Giardióza

- Amebióza

Podle délky trvání obtíží rozdělujeme průjem na:

  • Akutní - přichází náhle a běžně trvá 2-3 dny.
  • Chronický - přetrvává více než 2 týdny, bývá způsobován například potravinovými alergiemi či chronickými střevními záněty.

Pokud vodnatý průjem trvá déle než tři dny, doprovází jej horečka, je spojen s neobvyklými bolestmi břicha či opakovaným zvracením, pokud, je ve stolici přítomna krev, nebo osoba trpí jiným chronických onemocněním (cukrovka, choroby ledvin aj.), je na místě vyhledat lékařskou pomoc.

Nefarmakologická léčba

Základem léčby jsou režimová opatření, která mají zabránit dehydrataci a zajistit obnovu výživy (realimentaci). Časná realimentace je důležitá pro zhojení infekcí způsobených změn na střevní sliznici. S realimentací se začíná 3-4 (-6) hodin po zahájení rehydratace. Mírná dehydratace je u průjmových onemocnění běžná. Snadno ji můžeme předejít prevencí, tj. pitím dostatku tekutin.

Dietní opatření:

- Jíst v menších porcích a lehká jídla

- Vyhýbat se nápojům obsahujícím hodně cukrů - sladké a sycené nápoje mohou průběh průjmu zhoršit

- Vynechat tučná a kořeněná jídla - zhoršují symptomy.

U dospělých není riziko dehydratace tak velké jako u dětí.  Kojenci například velmi snadno ztrácejí tekutiny a jsou rychle dehydratovaní, proto je na místě včas kontaktovat pediatra. U dětí mezi prvním a pátým rokem je třeba navštívit lékaře, když:

- dítě zvrací a má průjem současně,

- dítě má viditelně vodnatou stolici nebo stolici s příměsí krve nebo průjem přetrvává více jak 24 - 36 hodin,

- dítě má bolesti břicha.

U průjmu je obzvláště důležité správné dodržování hygienických návyků, konkrétně důkladné mytí rukou, zejména při manipulaci s jídlem. 

Rychlé řešení

Akutní průjem většinou během několika dnů odezní. Navíc existují moderní přípravky, které jsou účinné již během 12 hodin bez ohledu na původ průjmu. Příkladem je Tasectan Duo, který funguje na bázi látek přírodního původu, konkrétně tanátu želatiny (kombinace kyseliny tanové a přírodní bílkoviny želatiny). Díky mechanismu účinku tanát želatiny obnovuje fyziologickou funkci střev: ochraňuje střevní stěny a další orgány před toxiny vytvořením ochranného filmu, neutralizuje zánětlivé procesy ve střevě, eliminuje škodlivé látky ve střevě tím, že podporuje jejich rychlejší odchod z těla. Ochranný film tanátu želatiny posiluje ochrannou vrstvu na sliznici a chrání těsné spoje. Tasectan obsahuje tyndalizovaná probiotika, která obnovují epiteliální bariéru a podporují obnovu fyziologické střevní mikrobioty. Přilnou ke střevní sliznici a brání adhezi a přerůstání patogenních kmenů.

Tasectan je možné použít i při chronických průjmech.

Další užitečné tipy a informace o průjmu najdete na webu tasectan.cz

Součástí článku je firemní sdělení.


Inzerce
Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Lactase Sedatif Právní poradna Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO POZOR NA INTOLERANCI LAKTÓZY LZE UŽÍVAT KOLAGEN I V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PYLOVÁ ALERGIE ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... REZISTENCE BAKTERIÍ NA ANTIBIOTIKA JE VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ SE ZDÁ TELEMEDICÍNA ANO – ALE ROZUMNĚ PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE KOJENECKÁ VÝŽIVA NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ DUBNA NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 5-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM VITAMINEM D JAK PODPOŘIT PLODNOST V KARANTÉNĚ? 10 DŮVODŮ, PROČ SE NECHAT OČKOVAT ČÍHÁ V POTRUBÍ UZAVŘENÝCH PROVOZOVEN LEGIONELLA? STUDIE JÁ A COVID-19 AKTIVITY INOVATIVNÍHO FARMACEUTICKÉHO PRŮMYSLU NA PODPORU BOJE PROTI EPIDEMII KORONAVIRU

RELAX

KLOUBNÍ VÝŽIVA PRO PSY CANVIT CHONDRO FILLERINA V BOJI S ČASEM PROČ JSOU ZINEK A SELEN DŮLEŽITÉ PRO NAŠE TĚLO NOVÁ GENERACE PROBIOTIK V KOMBINACI S PREBIOTIKY! PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ JAK V KARANTÉNĚ NEPŘIBRAT A ZŮSTAT FIT? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY JAK SPRÁVNĚ UCHOVÁVAT POTRAVINY? ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz