OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADYNa zahrádku, do parku, do lesa v současných dnech můžeme - a většinou je krásné slunečné počasí. Ale i když je třeba mírně zataženo, dermatologové i tehdy doporučují chránit svou pleť před zářením. Důvodem je nejen riziko nádorových onemocnění, z nichž nás nejvíc straší melanom, ale i prosté stárnutí kůže, které se týká každého z nás. Nejde jen o letní dovolené, ale o všechny aktivity, při nichž jsme venku na slunci - ať je to práce na zahradě, sport, ale i běžná procházka nebo pěší cesta do práce a zpět.

Jak na to moderně

Odborníci doporučují ochranu nejen před vlivy UVB a UVA zářením, ale i před infračerveným, a také před vysokoenergetickým (HEVIS) viditelným světlem. Takže nejmodernější opalovací přípravky obsahují i látky ochraňující DNA v buňkách a složky, které zabraňují vzniku fotoagingu, tedy stárnutí kůže „díky" záření různého typu.

Zeptejte se lékaře nebo v lékárně

Dermatologové nebo lékárníci vám poradí. Přípravky, o kterých mluvíme, musejí obsahovat tzv. patentovanou molekulu. Některé speciální zdravotnické výrobky tohoto typu obsahují složky, které zabraňují vzniku nonmelanomové rakoviny kůže a další obsahující i složky, které zmírňují v poslední době často se objevující sluneční alergii. 

Děti chraňme co nejvíc

Péče o dětskou pleť na slunci je v přípravcích obzvlášť pečlivě kontrolovaná přísnými normami. Většinou obsahují nechemické filtry a poskytují fyzikální ochranu pomocí mikropigmentů.

Prim. MUDr. Petra Trojanová, Ph.D., praktická lékařka a dermatoveneroložka z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně k ochraně dětí říká: „Nezapomínejme na to, že v mládí, tedy do asi 18 let věku, získáme celých 50 procent dávky slunečního záření. Na basaliomy a jiné typy nádorů si mnohdy zaděláme už v dětství, pokud nemáme osvícené rodiče, kteří nás vystavovali sluníčku jen šetrně."

Třepat, štěrchat...

Protřepat, nemíchat, chtělo by se říci s agentem 007. K dispozici jsou totiž i takové přípravky, které je před použitím nutné protřepat.

I sportovcům v lékárně poradí. Nejen atletům, cyklistům a všem venku, ale i plavcům a potápěčům, pro které jsou dostupné speciální formule. Pro potápěče gely, pro cyklisty přípravky, které nestečou (do očí).

Trochu chemie a fyziky

MUDr. Trojanová vysvětluje: „Každá firma má svou cestu, vyrábí přípravky s chemickými nebo fyzikálními blokátory. Ty první - absorbenty - pronikají do kůže, při neopatrném postupu při aplikaci štípají do očí a v posledních letech se od výroby některých z nich ustupuje. Fyzikální blokátory - reflektory - už nejsou hutné bílé, jako tomu bylo dřív. Jsou dobře roztíratelné, nevstřebávají se do kůže a sluneční paprsky se od nich odrážejí."


Několik rad, které se vyplatí dodržovat:

+ Malé děti namažte už v pokoji, nejlépe půlhodinu před odchodem ven, používejte nechemické přípravky, výhodné jsou i protisluneční oblečky (se značkou UPF).

+ Muži se neradi čímkoli natírají, pořiďte jim sprej.

+ Ženy by měly pamatovat na heslo - před dovolenou žádný peeling.

+ Pokud trpíte hyperpigmentací, zajděte do lékárny a poraďte se. Aplikaci přípravku po 10 minutách opakujte a nezapomínejte na speciality s číslem 50 v tuhém pudru.

+ Přípravky v bílém obalu obsahují fyzikální, nikoli chemické filtry.


Toto víte

Předpokládáme, že rady typu nebýt na slunci od 11 do 15 hodin, nepromenádovat se stále v plavkách, ale chránit se třeba pomocí parea nebo šátku by byly oním příslovečným nošením dříví do lesa...

Ale přece jen jedno doporučení na závěr: inhalace mořského vzduchu spojená s procházkou po prázdné pláži je ideální mezi šestou a sedmou ráno. Budeme všichni doufat, že se nám to letos podaří...

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Lactase Sedatif Právní poradna Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO POZOR NA INTOLERANCI LAKTÓZY LZE UŽÍVAT KOLAGEN I V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PYLOVÁ ALERGIE ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... REZISTENCE BAKTERIÍ NA ANTIBIOTIKA JE VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ SE ZDÁ TELEMEDICÍNA ANO – ALE ROZUMNĚ PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE KOJENECKÁ VÝŽIVA NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ DUBNA NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 5-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM VITAMINEM D JAK PODPOŘIT PLODNOST V KARANTÉNĚ? 10 DŮVODŮ, PROČ SE NECHAT OČKOVAT ČÍHÁ V POTRUBÍ UZAVŘENÝCH PROVOZOVEN LEGIONELLA? STUDIE JÁ A COVID-19 AKTIVITY INOVATIVNÍHO FARMACEUTICKÉHO PRŮMYSLU NA PODPORU BOJE PROTI EPIDEMII KORONAVIRU

RELAX

KLOUBNÍ VÝŽIVA PRO PSY CANVIT CHONDRO FILLERINA V BOJI S ČASEM PROČ JSOU ZINEK A SELEN DŮLEŽITÉ PRO NAŠE TĚLO NOVÁ GENERACE PROBIOTIK V KOMBINACI S PREBIOTIKY! PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ JAK V KARANTÉNĚ NEPŘIBRAT A ZŮSTAT FIT? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY JAK SPRÁVNĚ UCHOVÁVAT POTRAVINY? ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz