NEMOC MNOHA TVÁŘÍS roztroušenou sklerózou se u nás potýká asi 22 tisíc osob. Průběh onemocnění je prakticky u každého pacienta individuální právě tak jako její projevy. Nemoc se nedá vyléčit, ale dá se úspěšně léčit a obvykle i zpomalit progresi neurologického deficitu.

Toto chronické zánětlivé onemocnění centrální nervové soustavy vede k demyelinizaci nervových vláken a následně k jejich ztrátě. Bohužel postihuje i mladé lidi ve věku od 20 let, často kolem čtyřicítky, ženy dvakrát častěji než muže; u nich je nemoc diagnostikována většinou ve vyšším věku a probíhá obvykle rychleji a agresivněji. Rozhodující je ve všech případech včasná diagnostika, především pomocí magnetické rezonance, a okamžité podávání léků.

Vliv dědičnosti je u RS nemoci poměrně významný; příbuzní nemocných v první linii mají desetkrát vyšší pravděpodobnost onemocnění.

Příznaky jsou rozmanité

Mezi typické patří postižení očí (zánět očního nervu) se zamlženým viděním, poruchy citlivosti v určitých částech těla, poruchy hybnosti horní či dolní končetiny - neobratnost rukou s vypadáváním předmětů, třes, poruchy jemné motoriky, problémy se psaním na počítači apod., problémy s chůzí do a se schodů, zakopávání, zatuhlost, omezení hybnosti. Objevuje se i pocit nejistoty v prostoru, závratě, ztráta rytmu chůze s nebezpečím pádu, může dojít i k poruše řeči a k neschopnosti číst. Až 80 procent nemocných se potýká s některými sexuálními dysfunkcemi. Většina nemocných pociťuje nadměrnou únavu, která je omezuje v běžných denních aktivitách, a také bolesti, na které nereagují běžná analgetika.

Kromě rozdílných projevů - závisí na tom, na jakém místě v mozku a míše dochází k poškození neuronů - se vyvíjí i průběh nemoci u každého jinak. V některých případech je pomalejší a přechod do další fáze trvá několik let, jindy má nemoc rychlý spád a pacient se může stát invalidním; na tom ani moderní léčba bohužel nedokáže nic změnit.


Pravidelné sledování projevů onemocnění a jejich konzultování s odborným lékařem je stěžejní pro správné nasazení léků a další vývoj nemoci.


Typy onemocnění

Nejběžnější formou je relaps-remitentní forma, která se zpočátku vyskytuje u asi 85 procent nemocných. Po atace nemoci, která trvá od 24 hodin až po několik dnů, nastane asi měsíc trvající remise.

„Pacient se v obdobích klidu cítí celkem v pořádku, ale stupeň neurologického postižení s každou atakou roste," vysvětluje prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, CSc., vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

„Tato fáze je nejlépe ovlivnitelná léčbou s možností předcházet zhoršení nemoci."

V průběhu času může relaps-remitentní fáze přejít do sekundárně progresivní. Ataky jsou méně výrazné nebo žádné, ale zánětlivý proces v těle stále pokračuje, neurologické projevy se postupně zhoršují a časem dojde k trvalé invaliditě.

„Lékaři neumějí odhadnout rychlost a závažnost nástupu změn, a proto je důležité, aby si pacienti sami sledovali nové problémy svého stavu a radili se o nich se svým lékařem - neurologem," doplňuje prof. Havrdová.

Primárně progresivní fáze je poměrně vzácná, objevuje se kolem čtyřicítky a častěji u mužů, ataky se vyskytují výjimečně, ale neurologické problémy se zhoršují už od počátku. Typicky u ní dochází k problémům s chůzí. I tady je samozřejmě nutné průběžně se radit s lékařem.


Prvním zdokumentovaným pacientem s roztroušenou sklerózou prý byl vnuk krále Jiřího III. Augustus d´Este (narozený roku 1794), u něhož se ve 20 letech rozvinuly recidivující a postupně narůstajicí neurologické symptomy. 


Včas a správně

Roztroušena skleróza patři prozatím mezi nevyléčitelné choroby, ale při včasné diagnostice a správné terapii lékaři umějí výrazně snížit aktivitu onemocněni a zpomalit progresi neurologického deficitu.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Petit Drill Nové vinařství Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

LZE ZMÍRNIT POTÍŽE SPOJENÉ S NOŠENÍM ROUŠEK A RESPIRÁTORŮ? ZPŘÍJEMNĚTE SI SYCHRAVÝ PODZIM PŘEDEJDĚTE PODZIMNÍMU PADÁNÍ VLASŮ KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: DRÁŽDIVÝ KAŠEL NA AKTUÁLNÍ TÉMA: FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE BOLEST V KRKU ESENCIÁLNÍ FOSFOLIPIDY V LÉČBĚ PATOLOGIE JATER PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE VITAMINY PRO TĚHOTNÉ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU NADĚJNÁ ROSTLINNÁ VIROSTATIKA ERDOSTEIN U PACIENTŮ S COVID-19 ÚČINNOST ROUŠEK OVLIVŇUJE ZPŮSOB JEJICH NOŠENÍ I PÉČE O NĚ ERDOSTEIN – JEDNO Z DOPORUČENÍ LÉČBY SYMPTOMŮ PROVÁZEJÍCÍCH COVID-19 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 10-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PORUCHY UČENÍ A CHOVÁNÍ DOPADY KORONAVIRU (NEJEN) NA PLÍCE SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY VĚDCI 1. LF UK ODHALILI STRUKTURY ŘÍDÍCÍ BIORYTMUS POHYBU V MOZCÍCH MYŠÍ LÉKAŘE ONLINE 24/7 MOHOU VYUŽÍT I LIDÉ, KTEŘÍ NEMAJÍ SVÉHO PRAKTIKA VYBRANÉ OTÁZKY SPOJENÉ S POSLEDNÍ NOVELIZACÍ ZÁKONÍKU PRÁCE PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: OBVAZOVÝ MATERIÁL

RELAX

JABLKA A HRUŠKY V BOJI PROTI VIRŮM KDY POMŮŽE DOMÁCÍ TEST CRP? VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ SADY NÁPLASTÍ SOUTĚŽ O BIO-AKTIVNÍ INCA COLLAGEN POZNEJTE GOPASS LETOŠNÍ ROK JE O POZNÁVÁNÍ TUZEMSKÝCH KRÁS KLÍŠŤATA JSOU AKTIVNÍ I NA PODZIM VYSOKOŠKOLŠTÍ STUDENTI BĚHEM PRVNÍ VLNY PANDEMIE KORONAVIRU O NAŠEM PO VAŠEM: MODERÁTOR ZDENĚK PIŠKULA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz