ZA NIŽŠÍ PROOČKOVANOST MŮŽE I NEDOSTATEK INFORMACÍProočkovanost populace v posledních letech klesá a lékaři v této souvislosti varují před návratem řady dříve potlačených chorob. Důkazem toho, že nejde o malování pověstných čertů na zeď, jsou lokální epidemie spalniček nebo žloutenky. Podle zjištění farmaceutické společnosti GSK za to ale nenesou vinu pouze ti, kteří očkování z nějakých důvodů zcela odmítají. Podíl na zvýšeném výskytu vážných onemocnění mají také lidé, kteří důležitost očkování sice chápou, ale z různých důvodů nakonec sebe nebo své děti očkovat stejně nenechají.

CO ODHALIL PRŮZKUM?

Odpůrci očkování bývají hlasití a rádi své názory prezentují na veřejnosti. Jak ovšem potvrdil průzkum1 společnosti IQVIA provedený pro farmaceutickou společnost GSK mezi matkami s dětmi ve věku 2-6 měsíců, je jich naštěstí stále velmi málo, a neměli by tedy mít na nižší proočkovanosti nijak zásadní podíl. 


Z výsledků totiž vyplývá, že:

Děti nenechá vůbec očkovat pouze 4,5 % matek.

Bezmála 40 % oslovených žen naopak uvedlo, že své děti nechá naočkovat všemi povinnými a zároveň i několika nepovinnými vybranými vakcínami.

Dalších 17 % je dokonce rozhodnuto pro všechna nebo téměř všechna nepovinná očkování. 


Opakovaně se potvrzuje, že role registrujícího pediatra je v informovanosti klíčová

9 z 10 žen spoléhá na to, že je bude o všem podstatném informovat pediatr, polovina dotázaných se s problematikou seznamuje na internetu a čtvrtina dá na kamarádky.

„Jako problém vnímáme to, že 70 % matek si prvotní informace nikde neověřuje. Jen pětina dotázaných odpověděla, že je následně konzultuje s lékařem," uvádí Jakub Hofmann ze společnosti GSK s tím, že právě kvůli zavádějícím informacím, nebo prvotnímu nedostatku relevantních informací lidé očkování odkládají a někteří ho následně vůbec nepodstupují. Děje se tak i tehdy, kdy nemoc, proti které se dá účinně chránit očkováním, vnímají jako velké riziko. 

Příspěvky zůstávají nevyužity

Důležitým faktorem je při rozhodování o očkování nepovinnými vakcínami také jejich cena, respektive neznalost toho, že zdravotní pojišťovny na tato očkování přispívají a ochrana se tak stává dostupnější.


40 % maminek například vůbec neví, že děti mají nárok na plně hrazené očkování proti pneumokokům.


„To také může být důvodem, proč se vloni úroveň proočkovanosti dětí do jednoho roku věku proti pneumokokům pohybovala jen kolem 70 %, byť jde o plně hrazené očkování," komentuje Jakub Hofmann.

Podobná situace je kvůli nízkému povědomí také u očkování proti klíšťové encefalitidě, která patří mezi nemoci s relativně vysokým počtem případů a na účinnou ochranu v podobě očkování je taktéž poskytován příspěvek.

Dalším příkladem může být očkování proti meningokokovým infekcím, které 47 % oslovených žen považuje za velmi závažné a uvědomuje si i riziko možného úmrtí. Nízká míra proočkovanosti nejmenších dětí přitom může naznačovat, že rodiče riziko možné nákazy podceňují.

O tom, že zdravotní pojišťovny na očkování proti meningokokům přispívají, ví pouze třetina matek a ani ne pětina ho v letošním roce využila. Finanční příspěvek nebo plně hrazené očkování přitom výrazně zvyšují zájem o vakcíny.

„Dvě třetiny žen v průzkumu uvedly, že by své dítě nechaly proti meningokokovým infekcím skupiny B očkovat v případě, že by bylo plně hrazeno pojišťovnou. Čím menší je finanční dopad na rodinný rozpočet, tím větší je ochota očkování podstoupit. Důležitá je proto osvěta a dobrá informovanost. Finanční příspěvek totiž poskytují všechny zdravotní pojišťovny. Rodiče o tom ale často neví," říká Jakub Hofmann

Výši příspěvků na nepovinná očkování pro příští rok zatím zdravotní pojišťovny nezveřejnily

Lze ovšem očekávat, že budou i nadále součástí jejich preventivních balíčků. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna ovšem nejvyšší příspěvek ve výši 2500 Kč na očkování dětí proti meningokokům nabízí pouze do konce letošního listopadu. Výši aktuálních příspěvků pro děti a dospělé nabízených jednotlivými pojišťovnami ukazuje následující tabulka, v níž ale nejsou zohledněny další možné příspěvky v rámci interních pravidel jednotlivých pojišťoven. Detailní podmínky získání příspěvku na nepovinná očkování si klienti musí ověřit u své zdravotní pojišťovny. 

Přehled příspěvků zdravotních pojišťoven na očkování proti meningokokovým onemocněním v roce 2018:

Zdravotní pojišťovna

Základní příspěvek
pro dítě

Základní příspěvek
pro dospělého

Všeobecná zdravotní
pojišťovna

do 30. listopadu 2018 2500 Kč

500 Kč

Vojenská zdravotní
pojišťovna

500 Kč

500 Kč

Česká průmyslová
zdravotní pojišťovna

1500 Kč

1000 Kč

Zdravotní pojišťovna
ministerstva vnitra

1000 Kč

500 Kč

Oborová zdravotní
pojišťovna

300 Kč

300 Kč

Revírní bratrská pokladna,
zdravotní pojišťovna

1000 Kč

1000 Kč

Zaměstnanecká
pojišťovna Škoda

800 Kč na každou dávku

400 Kč

Zdroj: zdravotní pojišťovny

1Průzkum připravený společností IQVIA na základě zadání společnosti GSK probíhal na území celé České republiky. Sběr dat byl realizován v období červenec - srpen 2018 ve skupině matek s dětmi ve věku 2 - 6 měsíců. Celkem bylo dotázáno 199 žen. Vzorek pro dotazování byl vytvořen pomocí kvótního výběru. Průzkum byl realizován pomocí osobního dotazování (F2F). K průzkumu byl použit strukturovaný dotazník, který připravila společnost IQVIA na základě zadání společnosti GSK.

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Sedatif Excilor Oscilloconinum Právní poradna Kongresy Levopront Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

PSYCHICKÉ POTÍŽE V OBDOBÍ KORONAVIROVÉ EPIDEMIE VELKÁ VELIKONOČNÍ SOUTĚŽ INCA COLLAGEN - ČESKÝ PRODUKT S PŘIDANOU HODNOTOU KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: ZLOMENINY ROZHOVOR S PROFESOREM BENEŠEM O MOZKU PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: PREVENCE KARDIOVASKULÁRNÍCH CHOROB MOŽNOSTI FYTOFARMAK PŘI ZVLÁDÁNÍ ÚZKOSTNÝCH PORUCH HEMOROIDY: PŘÍČINY, PREVENCE A ŘEŠENÍ NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU JAK SI V DOBĚ PANDEMIE ZLEPŠIT IMUNITU? PROČ JSOU OMEGA-3 DŮLEŽITÉ VE VYŠŠÍM VĚKU? FAKULTU JADERNOU A FYZIKÁLNĚ INŽENÝRSKOU ČVUT PROMĚNILI VĚDCI V MANUFAKTURU TOP 5 ČLÁNKŮ BŘEZNA 2020 NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 4-2020 KNIŽNÍ NOVINKY AIFP: VE VÝVOJI JE NA 30 ANTIVIROVÝCH LÉČIV ČÍM NAHRADIT PARACETAMOL? NĚKOLIK TIPŮ Z PŘÍRODY NA ZLEPŠENÍ OBRANYSCHOPNOSTI V DOBÁCH VIROVÝCH INFEKCÍ VYHODNOCENÍ TESTOVÁNÍ KLOUBNÍ PÉČE PACIENTI S NÁHLOU ZTRÁTOU ČICHU BY MĚLI DODRŽOVAT KARANTÉNU REPORTÁŽ Z PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA PRŮJEM: nepříjemná záležitost, se kterou se ale můžete rychle vypořádat COVID-19: JEN DOBRÉ ZPRÁVY KDO JE VINÍKEM V PŘÍPADĚ ONEMOCNĚNÍ COVID-19?

RELAX

ZÁZRAK JMÉNEM KYSELINA HYALURONOVÁ COSMECEUTICAL JE NEJVYŠŠÍ STANDARD PÉČE O PLEŤ VÝSLEDKY TESTOVÁNÍ PARASOFTIN EXFOLIAČNÍCH PONOŽEK ŽIJEME V ČASE INFORMAČNÍ OBEZITY PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ UKÁZKA Z PŘEDNÁŠKY NA EDUCOMM BEZ VAJÍČEK TO NEJDE OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY 6 TIPŮ PRO ZDRAVÉ BĚHÁNÍ JAK FUNGUJE CHYTRÁ KARANTÉNA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-18 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz