JAK SI V DOBĚ PANDEMIE ZLEPŠIT IMUNITU?MUDr. Jaroslav Čupera

Jaké homeopatické léky dokáží podpořit imunitu? Co vám pomůže? A jaké přípravky doporučit svým klientům? Homeopatická lékařská asociace doporučuje následující. 

„Homeopatii jsem začal studovat ještě jako student medicíny, a tak tato jedinečná léčebná metoda doprovází celou moji kariéru lékaře. Používám ji denně k prospěchu své rodiny i pacientů při léčení nejrůznějších potíží, vážných i méně vážných, a díky své specializaci v intenzivní medicíně vím, že takto mohu pomoci i pacientům v nejvážnějších stavech. Homeopatie je šetrná, ekologická, univerzální a především účinná, což prokazují i nesčetné vědecké studie, " říká MUDr. Jaroslav Čupera. 

V první řadě je zásadní dostatečný příjem vitamínů a celkově vyrovnaná strava. Na co se soustředit? Převažovat by měly zelenina a ovoce. Čerstvá a lokální zelenina v současné době není zcela k dispozici, proto není vůbec špatné vsadit na tu mraženou. Ano, o část vitamínů zelenina zpracováním přijde, ale pořád je v ní dost vlákniny, která je důležitá pro střeva, a ty hrají v imunitním systému velkou roli.

Vitamín C se snažte doplňovat hlavně z ovoce. Pokud na konci zimy již není dostatek kvalitního ovoce, můžete přidat i syntetický. 

Není ale třeba trápit se jakoukoli chybou v jídelníčku, důležitá je psychická pohoda a spokojenost. Jíst a pít s chutí a taky v klidu je důležitá součást života. To potvrzují i lékařské studie. Pokud totiž jíte ve stresu, vyplavuje se hormon kortizol, což přispívá k nezdravému nárůstu váhy.

Je-li střevo přetížené, imunita je oslabená. I proto je důležité přemýšlet o tom, co jíme. Vyhýbejte se cukru, bílé mouce, konzervantům a dalším přídavným látkám v potravinách, Snažte se jíst jídla jednoduchá, z kvalitních surovin, s dostatkem vitamínů, mikroelementů, antioxidantů, kvalitních bílkovin a tuků.

Doporučené vitamíny:

Vitamín C prokazatelně zkracuje délku nachlazení. Je významným prvkem protivirové imunity a silným antioxidantem. U dospělých se doporučuje v akutním období užívat až 3x denně v dávce 1000 mg (dlouhodobě v rámci prevence užíváme 1000 mg). Dávkování u dětí mladších 2 let je 100 mg 2x denně, u dětí starších 2 let 250 mg 2x denně

Vitamín A udržuje funkční střevní bariéru. Doporučuje se 25-50 tisíc jednotek denně po dobu 5 dní.

Vitamín E zlepšuje funkci obranyschopnosti těla likvidací volných radikálů - jde o silný antioxidant. Doporučená dávka je 400-800 jednotek (IU) na den.

Zinek je snad nejdůležitější stopový prvek pro dobrou funkci imunitního systému a pro hojení tkání. V akutním stavu se užívají 15-25 mg každé dvě hodiny. V rámci prevence se doporučuje v dávce 60 mg jednou denně.

Probiotika téměř 80 procent buněk lidské imunity se nachází ve stěně střeva. Proto je přínosné v rámci podpory obranyschopnosti podávat i probiotika. Nejlépe samozřejmě v přírodní formě. Výborné jsou jogurty, kefír nebo kysané zelí. Je ale možné je dodat i v podobě potravních doplňků, zde je zásadní se poradit s lékárníkem, aby vybral ty nejvhodnější.

Homeopatické přípravky pro současnou pandemii rozdělme na ty podporující imunitu, a na ty podporující psychiku či snižující strach z nemoci. Zde je přehled, který by vám měl pomoci se v situaci zorientovat.

Léky všeobecně podporující imunitu:

Oscillococcinum 

Nejznámější a osvědčený lék na podporu imunity se v homeopatii tradičně používá k prevenci a léčbě stavů vyvolaných viry, jako jsou například horečka, zimnice, bolest hlavy, únava a bolesti svalů.

V rámci prevence nyní: jednu tubu třikrát týdně
V případě infekce COVID-19: třikrát denně jednu tubu

Ferrum phosphoricum 5 C

Důležitý homeopatický lék, který má protizánětlivý účinek a výrazný imunostimulační efekt. Užívá se také v počátečním stadiu viróz, kdy může nemocný mít zvýšenou teplotu, rýmu, ale také suchý a dráždivý kašel.

V rámci prevence: 3x denně 5 granulí.
V případě infekce COVID-19: dávkování stejné jako u prevence
Kombinovat s Oscillococcinem jako dva nejdůležitější homeopatické léky pro boj s viry.

Echinacea angustifolia 5 C nebo 9 C

Homeopatický lék s protizánětlivým a imunomodulačním působením. Pomáhá zlepšit imunitu, řeší i stavy spojené s vyčerpáním, bolestmi svalů a kloubů či s teplotou.

V rámci prevence: 2x denně 5 granulí.

Magnesium 300 plus

Magnesium je spolu s dalšími minerály, které jsou v tomto přípravku, důležité pro správnou činnost imunitního systému.

V rámci prevence: 1 tableta denně min. 6 týdnů
V akutní stavu: 2 tablety po snídani a 2 tablety po večeři

Na stres, strach, paniku a zvládání krizových situací:

Aconitum napellus 15 C

Jde o lék, který je vhodný nejen na vysokou horečku bez pocení, ale užívá se také ve stavech šoku, kdy postižený prožívá ohrožení života. Může to být jeden z prvních léků poté, co se dozvíte, že jste onemocněli nebo že má pozitivní test někdo blízký, kolega či soused.

Dávkování: v akutním stavu si vezměte 5 granulí v intervalu 15 minut a opakujte až do zlepšení. Mělo by se dostavit maximálně po 6 dávkách, pokud ne, volte jiný lék.

Arsenicum album 15 C

Pomáhá při strachu z infekcí, nemoci, smrti, který doprovází veliká úzkost a neklid. Užitečný pro ty, co se neustále snaží bojovat, dezinfikovat vše možné i nemožné, neustále pozorují sebe i své blízké a stále si měří teplotu.

Argentum nitricum 15 C

Léčí strach charakterizovaný chaotickým neklidem. Chcete udělat jednu věc, ale současně začnete něco dalšího a ve výsledku pak nedokončíte nic. Jedna myšlenka zběsile střídá druhou. Takový stav může doprovázet i strach z uzavřených prostor, výtahů a výšek. Průjem z úzkosti, chuť na sladkosti a zlepšení stavu po jejich konzumaci.

Gelsemium sempervirens 15 C

Lék na strach pro ty, které doslova paralyzuje. Nejsou schopni myslet, v podstatě nic dělat, ani moc mluvit, mají trému a pocit vnitřního stresu. Jedinci, kterým tento lék pomáhá, mívají při úzkosti a strachu, třeba i z nemoci, pocit na omdlení. Mívají problémy s usnutím a neklidným spánkem.

Ignatia amara 15 C

Jeho role nastupuje ve chvíli, kdy dochází ke kolísání nálad, od naprosté deprese a zoufalství až k (nepatřičnému) veselí a snahám říkat, že je vše v pořádku a že se to zvládne levou zadní. Sledování zpráv, internetu a vůbec myšlenky na vnější svět a nemocné vše jen a jen zhoršuje, úlevu přinese nějaká činnost, odpoutání pozornosti.

Pulsatilla 15 C

Hodí se pro jedince, kteří mají potřebu být litovaní a opečovávaní. V současné době (a i jindy) mívají strach, mají sklon k plačtivosti, potřebu opory, vyjádření sympatií a jsou rádi v blízkosti někoho blízkého, kdo s nimi situaci sdílí.

Dávkování výše uvedených léků:

Z výše uvedených homeopatických léků zvolte ten, který nejvíce odpovídá charakteru vašich potíží, užívejte 2-3x denně v dávce 5 granulí. V případě, že cítíte, že lék potřebujete doplnit, můžete kombinovat 1-2 léky. Pokud budete cítit zlepšení a úlevu od psychického napětí, můžete snížit frekvenci podávání na 1x denně. Pokud se během 4-5 dní zlepšení nedostaví, poraďte se s lékařem či lékárníkem, odborníkem v homeopatii.

Na dobu rekonvalescence:

Sulfur iodatum 9 C nebo 15 C

Tento lék je výborný na období rekonvalescence. Po tomto léku sáhněte, jestliže jste už nějakou virovou nákazu překonali, nebo jste ve fázi, kdy jste se z ní sotva vyléčili, ale ještě cítíte bolesti kloubů, nedostatek energie a únavu.

Dávkování po nemoci: 2x denně 5 granulí

China rubra 5 C

Na zotavení po ztrátách tělesných tekutin hojným pocením

Dávkování: 2x denně 5 granulí

Kalium phosphoricum 9 C

Používá se při duševní únavě a neschopnosti číst či studovat po závažném infekčním onemocnění.

Dávkování: 2 denně x 5 granulí

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Lactase Sedatif Právní poradna Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

MINERÁLNÍ SOLI NA(D) ZLATO POZOR NA INTOLERANCI LAKTÓZY LZE UŽÍVAT KOLAGEN I V PRŮBĚHU TĚHOTENSTVÍ A PO PORODU? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: PYLOVÁ ALERGIE ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... REZISTENCE BAKTERIÍ NA ANTIBIOTIKA JE VĚTŠÍ PROBLÉM, NEŽ SE ZDÁ TELEMEDICÍNA ANO – ALE ROZUMNĚ PRVNÍ VOLBA LÉKÁRNÍKA 2020: KATEGORIE KOJENECKÁ VÝŽIVA NOVINKY Z LÉKÁRENSKÉHO SORTIMENTU PTALI JSTE SE BĚHEM ONLINE KONFERENCE… REPORTÁŽ: PŘEDÁNÍ PEČETI ODBORNÁ LÉKÁRNA HEMOROIDY NEMUSÍ BÝT TABU, NENÍ NUTNO SE DRŽET STEREOTYPU PŘI JEJICH ŘEŠENÍ ZA TÁROU TOP 5 ČLÁNKŮ DUBNA NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 5-2020 KNIŽNÍ NOVINKY ROZHOVOR S FARMACEUTICKÝM TECHNOLOGEM DAVIDEM VETCHÝM ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA I. KAZUISTIKY Z PRAXE KLINICKÉHO FARMACEUTA JAK POSÍLIT IMUNITNÍ SYSTÉM VITAMINEM D JAK PODPOŘIT PLODNOST V KARANTÉNĚ? 10 DŮVODŮ, PROČ SE NECHAT OČKOVAT ČÍHÁ V POTRUBÍ UZAVŘENÝCH PROVOZOVEN LEGIONELLA? STUDIE JÁ A COVID-19 AKTIVITY INOVATIVNÍHO FARMACEUTICKÉHO PRŮMYSLU NA PODPORU BOJE PROTI EPIDEMII KORONAVIRU

RELAX

KLOUBNÍ VÝŽIVA PRO PSY CANVIT CHONDRO FILLERINA V BOJI S ČASEM PROČ JSOU ZINEK A SELEN DŮLEŽITÉ PRO NAŠE TĚLO NOVÁ GENERACE PROBIOTIK V KOMBINACI S PREBIOTIKY! PSYCHOLOGIE KRIZOVÝCH SITUACÍ JAK V KARANTÉNĚ NEPŘIBRAT A ZŮSTAT FIT? OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY JAK SPRÁVNĚ UCHOVÁVAT POTRAVINY? ONLINE KONFERENCE HEALTHCOMM UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz