HEMOROIDY: PŘÍČINY, PREVENCE A ŘEŠENÍ



Obvykle přímo neohrožují naše zdraví, přesto jsou značně nepříjemné. Ve chvíli, kdy nás trápí, se jich toužíme okamžitě zbavit! Hemoroidy postihují tzv. krevní splavy v oblasti řitního otvoru, které pomáhají kontrolovat vyprazdňování střev. Tyto cévy jsou zcela přirozenou součástí našeho organismu. Začínáme je ale vnímat až ve chvíli, kdy jsou oteklé nebo zanícené. Rozlišujeme hemoroidy vnitřní a vnější.

Vnější vznikají rozšířením povrchových podkožních cév a projevují se jako drobné uzlíky ve vnější oblasti řitního otvoru. Přestože zpravidla nekrvácí, může se v nich vytvořit krevní sraženina, jež danou žílu ucpe. V takovém případě vzniká bolestivá fialová boule, kterou je nutné chirurgicky odstranit.

Mnohem významnější, a to zejména kvůli nepříjemným vnějším projevům, jako je krvácení ve stolici, hlen ve stolici, bolest při stolici nebo také otok či vyhřeznutí části konečníku, jsou hemoroidy vnitřní. Vznikají rozšířením cév ve stěnách konečníku, jež se následně vyklenou do dutiny před řitním otvorem.

Jejich vznik může mít celou řadu příčin:

  • zvyšování tlaku v břiše například z důvodu těhotenství, dlouhodobého silného kašle nebo zácpy spojené s přílišným tlačením na stolici
  • chronické průjmy nebo zácpy
  • nedostatek pohybu
  • dlouhodobé sezení na tvrdém povrchu
  • jídelníček s nedostatkem vlákniny
  • obezita

Preventivní opatření vzniku hemoroidů:

Úprava stravovacích návyků: pravidelně konzumujte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, zejména ovoce, zeleninu a celozrnné produkty, případně přidejte vlákninu v podobě doplňku stravy.

Dodržování pitného režimu: platí jednoduchá poučka: vypijte cca 0,5 litru vody na každých 15 kg své tělesné hmotnosti.

Změna životního stylu: méně seďte, a když už, tak na měkkém povrchu. Více se hýbejte. Ideálně věnujte alespoň půl hodiny denně fyzické aktivitě.

Zvýšená hygiena anální oblasti: zvažte nahrazení běžného toaletního papíru vlhčeným. Velmi účinné jsou například ubrousky Procto-Glyvenol® Soft, které obsahují rostlinné výtažky se zklidňujícími účinky.

Snižte napětí v rektální oblasti: jděte na stolici ihned, když cítíte potřebu. Pokud budete nutkání zadržovat, stolice bude suchá a sníží se tak její průchodnost střevy.

Úprava jídelníčku, dodržování pitného režimu a zvýšená hygiena jsou nejen prevencí, ale také léčbou již vzniklých hemoroidů. Krom těchto opatření se také hodí léčebný proces podpořit lokálními léky, které tlumí příznaky hemoroidů, jako je například svědění, štípání nebo bolest v řitní oblasti. Velmi osvědčené jsou například čípky a rektální krém Procto-Glyvenol®, které účinkují už 10 - 30 minut po aplikaci, a navíc posilují žilní stěnu, zastavují krvácení a mají protizánětlivé účinky. Vhodné jsou pro těhotné ženy od 2. trimestru a kojící ženy pod dohledem lékaře.

Procto-Glyvenol® rektální krém i Procto-Glyvenol® čípky obsahují 2 léčivé látky:

TRIBENOSID

▪ anti-flogistický úcinek2

▪ tlumí krvácení1

▪ zlepšuje tonus cév2

LIDOKAIN

- lokální anestetikum - potlačuje subjektivní symptomy2: bolest, štípání, svědění

- účinky na subjektivní symptomy se dostaví RYCHLE1 (za 10-30 min) po aplikaci léku

Procto-Glyvenol® Soft - kosmetický přípravek pro lepší intimní hygienu v anální oblasti1

Vlhčené ubrousky 30 ks

- kosmetický přípravek

- obsahuje Ruscus aculeatus extrakt se zklidňujícím účinkem

- bez parfemace a bez alkoholu

- vhodné jako náhrada toaletního papíru, splachovatelné

Zdroje:
1. Lorenc Z., Gokçe O., Eur Rev Med Phar macol Sci. 2016
2. SPC Procto-Glyvenol 08/2015

Článek je firemní sdělení


NÁZEV: Procto-Glyvenol 400 mg + 40 mg čípky; Procto Glyvenol 50 mg/g + 20 mg/g rektální krém. SLOŽENÍ: Čípky: Jeden čípek obsahuje tribenosidum 400 mg, lidocaini hydrochloridum monohydricum 40 mg; Rektální krém: 100 g rektálního krému obsahuje tribenosidum 5 g, lidocaini hydrochloridum monohydricum 2 g. DRŽITEL: Herbacos Recordati s.r.o., Štrossova 239, 530 03 Pardubice, Česká republika. TERAPEUTICKÉ INDIKACE: Přípravek se používá k léčbě vnitřních i vnějších hemoroidů. DÁVKOVÁNÍ A ZPŮSOB PODÁNÍ: U akutního onemocnění se přípravek aplikuje (1 čípek nebo rektální krém) 2x denně (ráno a večer), dokud se příznaky onemocnění nezlepší, pak se pokračuje v léčbě pouze 1x denně. S podáváním přípravku dětem nejsou zatím žádné klinické zkušenosti. KONTRAINDIKACE: Hypersenzitivita na léčivé látky nebo na kteroukoli pomocnou látku. UPOZORNĚNÍ: Pacienti s vážným postižením jater. Procto-glyvenol rektální krém může způsobovat lokální kožní reakce kvůli obsahu cetylalkoholu (tj. kontaktní dermatitida). Některé alergické reakce možno i opožděné mohou být způsobeny přítomností metylparabenu a propylparabenu. Obal přípravku Procto-glyvenol rektální krém obsahuje latexovou gumu, která může způsobovat alergické reakce. S podáváním přípravku dětem nejsou zatím žádné klinické zkušenosti. INTERAKCE: Nebyly zjištěny žádné interakce s dosud známými léky. NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY: Anafylaktické reakce, včetně angioneurotického edému, otok obličeje, bronchospasmus a kardiovaskulární obtíže, kožní reakce v místě aplikace, mohou zahrnovat pálení v místě aplikace, vyrážku, svědění a kopřivku. ZVLÁŠTNÍ OPATŘENÍ PRO UCHOVÁVÁNÍ: Čípky: uchovávejte při teplotě do 30 °C. Rektální krém: uchovávejte při teplotě do 25° C. DATUM PRVNÍ REGISTRACE: Čípky: 30. 12. 1971; Rektální krém: 30. 12. 1971. DATUM REVIZE TEXTU: 7. 8. 2015. REGISTRAČNÍ ČÍSLA: Čípky: 23/345/71-C; Rektální krém: 23/344/71-C. Výdej léčivého přípravku není vázán na lékařský předpis. Přípravek není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Před předepsáním přípravku si pečlivě prostudujte úplné znění Souhrnu údajů o přípravku, které naleznete na webových stránkách

http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0180555&tab=texts

Zpět

DOPORUČUJEME

Inca Collagen Profertil Sedatif Kongresy Alphega Družstvo lékáren Instagram

OBSAH

PROFI

REKREAČNÍ SPORT PRO ZDRAVÍ KDYŽ JE NA VINĚ MUŽ ANEB I PÁNOVÉ MAJÍ PROBLÉMY S POČETÍM VÍTE, CO POMÁHÁ NA PIGMENTOVÉ SKVRNY? KALEIDOSKOP HOMEOPATIE ZA TÁROU: BOLESTI V KRKU V LÉTĚ ZEPTALI JSME SE ZA VÁS... CO SKRÝVAJÍ LESNÍ PLODY KDY A PROČ UŽÍVAT PROBIOTIKA? PŘÍRODOVĚDCI A INFORMATICI TESTOVALI ZNÁMÉ LÉKY NA NOVÝ KORONAVIRUS ZBAVTE SE PŘEBYTEČNÉ VODY V TĚLE MODERNÍ LÉČBA REVMATOIDNÍ ARTRITIDY: PACIENTI TRÁVÍ MINIMUM ČASU V NEMOCNICÍCH A DŘÍVE SE VRACEJÍ DO PRACOVNÍHO I BĚŽNÉHO ŽIVOTA MUDr. JAN HUGO - LÉČBA BRADAVIC PŘI ZÁCHRANĚ ZRAKU SE HRAJE O ČAS TOP 5 ČLÁNKŮ ČERVENCE NOVINKY Z PORTÁLU EDUCOMM 8-2020 KNIŽNÍ NOVINKY PARACETAMOL: BEZPEČNÁ LÉČBA SPOČÍVÁ V JEHO SPRÁVNÉM UŽÍVÁNÍ ŘEŠENÍ VAGINÁLNÍCH POTÍŽÍ Z POHLEDU LÉKÁRNÍKA III. SEZONNÍ PRODUKTOVÉ TIPY NADĚJÍ PRO LÉČBU COVID-19 JE ZAMEZIT ROZVOJI CYTOKINOVÉ BOUŘE SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM OČIMA PRÁVNÍKA: KAŽDÝ JE POVINEN PŘEDCHÁZET VZNIKU ŠKOD ZVÝŠENÍ KOMPENZACÍ PRO AMBULANCE V RÁMCI ÚHRADOVÉ VYHLÁŠKY BIODYNAMICKÉ SVĚTLO POMÁHÁ SENIORŮM

RELAX

NA HORY ČI NA CESTY – VŽDY BEZ BOLESTI ACM – ZAMĚŘENO NA VLASY, NEHTY A PLEŤ S NEDOKONALOSTMI VYHODNOCENÍ EXPERTNÍ OCHRANY POKOŽKY SOUTĚŽ O SÉRUM S KMENOVÝMI BUŇKAMI NA ZESVĚTLENÍ PIGMENTACE LÉTO V TATRÁCH CYKLISTÉ POZOR! JÍZDA NA KOLE MŮŽE ZHORŠOVAT KVALITU SPERMIÍ CHCETE POZNAT KRÁSY SLOVENSKÉ A ČESKÉ PŘÍRODY SPOLU S NEVŠEDNÍMI ZÁŽITKY, KTERÉ ATMOSFÉRU JEŠTĚ UMOCNÍ? JAKO ŠLÁPNOUT NA HŘEBÍK SDÍLENÝ LÉKOVÝ ZÁZNAM PACIENTA UKÁZKA Z KNIŽNÍ NOVINKY NAKLADATELSTVÍ GRADA
Ochrana osobních údajů
©2015-20 Health communication s.r.o., magazin@hcom.cz